Prof. Mirosław Piotrowski wRealu24.

Aktualności

O słabościach obecnego prezydenta, wątpliwym stanie pandemii i o tym, kim jest premier oraz współkoalicjant Zjednoczonej Prawicy

Z prof. Mirosławem Piotrowskim – kandydatem na Prezydenta RP rozmawia Piotr Szlachtowicz w realu24.pl. Tematem rozmowy były zarówno bieżące tematy jak i kwestie programowe związane z urzędem Prezydenta RP.

Pytany o termin wyborów  prezydenckich, prof. Piotrowski powiedział: “Na to pytanie powinien odpowiedzieć prezydent i premier. Ja od dawna nawołuję prezydenta do aktywności. Prezydent śpi. Prezydent powinien zadać to pytanie rządowi. To zależy od prezydenta i premiera. I oni mają tę wiedzę. Ale  się z nią nie dzielą.”

Prof. M. Piotrowski nie ma jednoznacznego przekonania, czy mamy w kraju epidemię. “Ja nie bazuję na danych opinii publicznej, ale na wypowiedziach specjalistów. Z ich wypowiedzi wynika, że na koronawirusa może umarło kilka osób. Raz pan minister Szumowski mówi, że maseczki przed niczym nie chronią i w wywiadzie w jednej ze stacji radiowych mówi, że nie wie, po co ludzie je noszą. Następnym razem twierdzi, że są niezbędne. Jest to niekonsekwencja władzy. (…) Gdybym był prezydentem, podjąłbym natychmiast kroki wyjaśniające, zmierzające do jak najszybszego odmrożenia gospodarki. Rolą  prezydenta jest pytać premiera pytać ministra zdrowia, pytać epidemiologów, na jakim etapie jesteśmy.”

Na pytanie dziennikarza, czy koalicja trzeszczy, prof. M. Piotrowski odpowiedział twierdząco z zaznaczeniem, że może to być nawet zaplanowane działanie. ”Znając kolegów i koleżanki z koalicji, może to być pewien zamysł, aby zamieszkać ludziom w głowach”. 

Kandydat na Prezydenta RP nie wyklucza także, że Jarosław Gowin odejdzie z koalicji, “ponieważ ta formacja jest platformersko-liberalna. Przypomnę, że pan Gowin, który teraz występuje pod szyldem Zjednoczonej Prawicy, z rozpędu nazywa się go nawet pisowcem, w  rządzie Donalda Tuska był ministrem sprawiedliwości. Obecny premier pan Mateusz Morawiecki był doradcą Donalda Tuska. Teraz w Parlamencie Europejskim w gronie europosłów PiS-u jest pan Jacek Saryusz-Wolski który był szefem koła Platformy Obywatelskiej wiele lat w Parlamencie Europejskim.” Prof. Piotrowski sądzi, że Platforma Obywatelska i tak rozgrywa obecną sytuację.

Szczególny nacisk w swoim programie kandydat na prezydenta RP kładzie na ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zapytany przez dziennikarza o tę kwestię, zapewnił: “Prezydent ma w swoich prerogatywach inicjatywę ustawodawczą.(…)

Jeśli zostanę wybrany prezydentem, pierwszym moim krokiem będzie inicjatywa ustawodawcza, dotycząca ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.  Prezydent Andrzej Duda zapowiadał 5 lat temu, że uchwali takie prawo,  ale w tej chwili najwyraźniej zmienił zdanie i chce stać na dwóch kajakach. Tak się nie da. Pan prezydent Duda jako katolik musi się opowiedzieć.

W rozmowie padły także ważne zdania dotyczące polityki międzynarodowej. Kierunek USA jest uważany przez prof. Piotrowskiego jako racja stanu Polski. W ocenie tej sytuacji pomaga Kandydatowi na Prezydenta doświadczenie z czasów, kiedy był koordynatorem komisji Parlamentu Europejskiego ds. CIA. „Uważam, że te relacje powinny być bardzo dobre, ale nie takie jak w chwili obecnej. Obecne władze sprowadzają nas do roli wasal. Ale to nie oznacza, że Pan Duda ma kucać przed prezydentem Trumpem czy deprecjonować urząd przez zrównanie się z Panią ambasador Mosbacher, kiedy występuje na konferencji prasowej jak równy z równym. Tak być nie może.”

Prof. M. Piotrowski odniósł się także do pytania o jego nieobecność w sondażach. „Wszystkie 10 osób uzyskało 100 tys. głosów obywateli Polski. Chcielibyśmy być prezentowani w sondażach. Jeśli sondażownia nie pyta o mnie, to chciałbym, aby pod moim imieniem i nazwiskiem podano informację, że nie pytano o mnie.”

Prof. Piotrowski wyraził także zdecydowane stanowisko wyrażane przez część środowisk prawicowych, że Ruch Prawdziwa Europa-Europa Christi odniósłby większą korzyść polityczną, gdyby dołączył do Konfederacji: „Nie rozważamy w tej chwili żadnych fuzji ani połączeń. Nasza formacja nie jest duża, ale zwarta ideowo. Z nami jest m. in w roli wiceprezesa pan dr Krzysztof kawęcki i pan Leszek Szymański, jest mnóstwo osób, które dołączają. Nasza partia nie powstała po to, aby do kogoś dołączać. My chcemy zaprezentować na program i wprowadzić go w życie a nie maksymalizować korzyści, aby kogoś gdzieś wprowadzić. To nie wchodzi w grę.”