RUCH PRAWDZIWA EUROPA wpisany do ewidencji partii politycznych

Aktualności

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, został wpisany do ewidencji partii politycznych – poinformowała PAP rzecznik ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska. Prezes partii, europoseł prof. Mirosław Piotrowski liczy, że teraz „szybko zapadną decyzje” o listach kandydatów partii do PE.

Partia polityczna Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi została wpisana do ewidencji partii politycznych we wtorek – poinformowała Sylwia Urbańska.

Odnosząc się do trwającego ponad dwa miesiące procesu rejestracji partii, prof. Mirosław Piotrowski przyznał w rozmowie z PAP, że „trochę to trwało i niektórzy już się niecierpliwili”.

  • Ale dowiaduję się o rejestracji partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa w dniu świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy. Sądzę, że jest to szczęśliwa wiadomość i nie wypada mi narzekać na przedłużający się proces rejestracji – powiedział.

Mówiąc o planach partii podkreślił, że celem jest teraz „skonstruowanie list” kandydatów w wyborach do PE.

  • Trwają już od pewnego czasu rozmowy z osobami, środowiskami, w tym z politykami i te rozmowy się konkretyzują, a informacja o rejestracji partii sprawi, że – mam nadzieję – bardzo szybko zostaną podjęte decyzje – dodał. Zastrzegł, że jeszcze nie chce mówić o nazwiskach.
  • Od wielu lat mówimy, że chodzi nam także o Europę ojczyzn. A gdybym miał określić to w jednym słowie, to powiedziałbym – normalność, po prostu normalność” – zaznaczył.

Prof. Mirosław Piotrowski przypomniał, że zawiązując ugrupowanie polityczne, jego założyciele myśleli o samodzielnym starcie w wyborach.

  • I tutaj nie zmieniło się wiele, aczkolwiek nie wykluczamy innych możliwości, gdyż zgłosiły się do nas inne podmioty polityczne i chcą się do nas przyłączyć w tej chwili. Jesteśmy teraz na etapie rozmów(…)

PAP zapytała prof. Piotrowskiego o jego stosunek do Prawa i Sprawiedliwości, z której list dwukrotnie startował w wyborach do PE, nie będąc członkiem PiS. Europoseł przypomniał, że startował do PE trzykrotnie.

  • I za każdym razem miałem więcej niż jedną propozycję startu. Trzy razy start proponowała mi partia Prawo i Sprawiedliwość. W 2004 roku też mi proponowała, wtedy wystartowałem z listy Ligi Polskich Rodzin, i zdobyłem mandat. W 2009 i 2014 roku rzeczywiście startowałem z listy PiS, ale podkreślam, że miałem także inne propozycje – oświadczył.

Wniosek o rejestrację partii „Ruch Prawdziwa Europa” wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie 27 listopada ub.r. Sąd dwukrotnie wzywał wnioskodawców do uzupełnienia dokumentów, wskazując m.in. na nieścisłości w statucie partii.

Prof. Mirosław Piotrowski jest europosłem trzecią kadencję. Jako kandydat LPR otrzymał w 2004 roku ponad 48 tys. głosów, najwięcej w okręgu lubelskim. W 2009 r. Piotrowski był liderem listy PiS na Lubelszczyźnie. Zdobył najwięcej głosów w całym okręgu lubelskim – prawie 85 tys.; w 2014 r. jako kandydat PiS zdobył – 73 465 głosów.

PAP/RIRM