Uroczystości barbórkowe LW Bogdanka

Aktualności

Górnicy z kopalni węgla Bogdanka świętują w Lublinie. Ci najdłużej pracujący pod ziemią otrzymali symboliczne szpady, a politycy zapewniali o dobrej woli rządu i samorządu, by kopalnia jako instytucja mogła dalej się rozwijać. 

W uroczystościach wziął udział udział prof. Mirosław Piotrowski. 

Ten rok – mimo że jeszcze się nie skończył – będzie rekordowo owocny – mówił prezes kopalni.

Bogdanka to najbezpieczniejsza kopalnia w Polsce. Podczas niedawnych obchodów Barbórki w cechowni padły zapowiedzi rezygnacji z napraw zużytych kombajnów, zamiast tego sprzęt będzie wymieniany na nowy. Dla ratowników górniczych to bardzo dobry prognostyk, bo ich praca – w ciągłym stresie – jest szczególnie odpowiedzialna.

Kopalnia węgla musi jednak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Unijne propozycje pakietu klimatycznego dla jednego z dwóch największych zakładów pracy w regionie mogą być problemem. Stąd pomysł polskiej, zrównoważonej drogi dochodzenia do zmiany energetycznej.

Gala w Centrum Spotkania Kultur to również okazja do podziękowań dla najbardziej zasłużonych górników.

Kopalnia węgla w Bogdance w przyszłym roku chce rozpocząć budowę na swoim terenie farmy fotowoltaicznej. Za 2 lata rozpocznie się wydobycie w szybie Ostrów. Spółka ma zaplanowaną strategię rozwoju do 2062 roku.

Źródło: TVP 3 Lublin