Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi zaproszony na Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Aktualności

W ramach tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego, odbywającego się w Karpaczu, prof. Mirosław Piotrowski Prezes Ruchu Prawdziwa Europa (RPEU) wziął udział w panelu nt: „Jak koronawirus zmienił oblicze globalizacji”. Współuczestnikami byli: Krzysztof Bosak – Konfederacja Wolność i Niepodległość, Mateusz Walewski – Bank Gospodarstwa Krajowego, Adrian Malinowski – Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

Spotkanie prowadził Bogusław Chrabota – Rzeczpospolita.

Panel rozpoczął się prezentacją badań opinii Polaków, Francuzów, Niemców i Włochów o rzeczywistości w czasie i po pandemii. Z badań wynika m.in. że Polacy na tle innych badanych nacji są najmniej skłonni korzystać ze szczepionki przeciwko Covid-19. Ponad 40 % naszych rodaków nie boi się nadejścia drugiej fali koronawirusa.


Jednym z tematów była strategia łączenia przedsiębiorstw.

Prof. M. Piotrowski wyraził krytyczną opinię o idei budowy narodowych championów gospodarczych, czego przykładem jest obecnie fuzja LOTOSU z ORLENEM. Czas pandemii, według prezesa RPEU, jest okazją np. dla Niemiec do przyspieszenia procesu likwidacji praktycznego funkcjonowania państw narodowych w Europie, o czym mówił już 2 lata temu.

Jak Polska poradziła sobie z koronawirusem czy te walkę przegrała czy wyszła z niej obronną ręką?

W ocenie prof. M. Piotrowskiego polska gospodarka jest w opłakanym stanie, rządzący ratując ją stosują metody socjalistyczne i drukując pieniądze na trzy zmiany, podobnie zresztą jak inne kraje. Koronawirus w ocenie jednego z wirusologów jest oceniony w 10-stopniowej skali zagrożenia na poziomie powyżej 2. Należy więc zadać pytanie, dlaczego polski rząd stosuje takie restrykcje prawne i gospodarcze.

Poruszono także temat migracji w czasie pandemii. Prof. M. Piotrowski uważa, że migracja się zatrzymuje w czasie pandemii tylko z powodu ograniczeń państwa. Zmieni się to natychmiast po ich zniesieniu, ponieważ ludzie po prostu jadą tam, gdzie żyje się lepiej, taniej, stąd główny kierunek migracji do krajów o niższych podatkach.