Most Tczewski jak Westerplatte? Popieram!

Aktualności

Jesienią 2019 r. tczewscy społecznicy i dziennikarze zainicjowali akcję #MostTczewskiJakWesterplatte. To apel do władz Polski, aby Most Tczewski potraktować w sposób specjalny, skoro istniejące przepisy nie są w stanie zapewnić efektywnego dokończenia odbudowy tego obiektu. Proponują zastosowanie specustawy, dzięki której Most Tczewski mógłby zostać przejęty przez Skarb Państwa (mogłaby nim administrować np. GDDKiA), a w portalach i wieżach tego mostu mogłaby powstać filia Muzeum II Wojny Światowej. Do tej pory na odbudowę wydano już ponad 70 mln zł, przy czym potrzeba jeszcze od ok. 150 do 200 mln zł, aby tę inwestycję dokończyć.

Internetową petycję MostTczewskiJakWesterplatte.pl poparło ponad 3600 osób, jednak do tej pory nie została ona w sposób pozytywny rozpatrzona. Dbanie o polskie dziedzictwo narodowe, kultywowanie historii jest niezwykle ważną sprawą. Państwo polskie powinno otaczać opieką miejsca ważne z punktu widzenia historii Polski, dlatego popieram propozycję #MostTczewskiJakWesterplatte.

Jak informują autorzy petycji, niestety do dziś prezydent RP, mimo zapowiedzi, nie interweniował w tej sprawie u rządzących. Jest to kolejny przykład na to, że prezydent przespał swoją kadencję.