Prof. Piotrowski w liście do Premier May upomina się o Polaków

Aktualności

W związku z niewiadomą formułą umownego czy tzw. bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, poseł do PE prof. Mirosław Piotrowski wysłał list do Premier Wielkiej Brytanii Theresy May, w którym apeluje o zapewnienie niezbędnego wsparcia dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy chcą żyć jak do tej pory i mieć gwarancję praw zabezpieczonych stosownymi regulacjami prawnymi.

Oto jego treść:

Szanowna Pani Premier,

Zwracam się do Pani jako poseł do Parlamentu Europejskiego oraz członek grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której  jestem sojusznikiem brytyjskich europosłów z Pani partii politycznej. Współpracujemy od wielu lat i dlatego w tym szczególnym momencie dla Zjednoczonego Królestwa i moich polskich rodaków tam mieszkających proszę Panią Premier o zwrócenie na nich szczególnej uwagi w obliczu możliwego brexitu bez umowy.

Dwa lata temu powiedziała Pani, że Wielka Brytania jest dumna z przynależności do europejskiej rodziny narodów i nie odwraca się od Europy a także, że chce być naszym Przyjacielem i Partnerem. Złożyła też Pani deklarację, że zabezpieczenie praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii, w tym miliona obywateli Polski, jest „jednym z Pani pierwszych celów” oraz zapewniła, w imieniu kierowanego przez Panią rządu, że chce, aby wszyscy pozostali w kraju także po brexicie. Rozumiejąc przy tym, że w referendum Brytyjczycy wyrazili wolę większej bezpośredniej kontroli nad decyzjami mającymi wpływ na ich codzienne życie, i to żeby te decyzje były podejmowane w Wielkiej Brytanii, przez osoby bezpośrednio odpowiedzialne przed brytyjskim społeczeństwem.

W związku z niewiadomą formułą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Umownego czy tzw. bezumownego, kieruję do Pani Premier apel o zapewnienie niezbędnego wsparcia dla moich rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy chcą żyć jak do tej pory i mieć gwarancję praw zabezpieczonych stosownymi regulacjami prawnymi. Czy może Pani Premier potwierdzić, że w przypadku wyjścia Zjednoczonego Królestwa bez umowy wszystkie dotychczasowe prawa, obywateli UE, będą zabezpieczone stosownymi zapisami – do pobytu, pracy, zasiłków, emerytury, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych oraz edukacji. Rząd brytyjski zapewnił, że w przypadku wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE prawa polskich obywateli zostaną zachowane. Niemniej, brak jest szczegółów tych rozwiązań.

Uruchomienie systemu osiedleńczego (ang. EU Settlement Scheme) oraz konieczność uzyskania nowego statusu – opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie, dla ludzi przyzwyczajonych do swobodnego przepływu osób (w ramach UE) budzi niepokój. Wiele osób wciąż nie wie jak i czy może uzyskać status osiedlonego. Szczególny niepokój rodzi się wśród osób, które mają krótszy okres pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Dlatego brak jasnego zapewnienia gwarancji praw pojedynczych obywateli może spowodować exodus osób przyczyniających się wydatnie do rozwoju Wielkiej Brytanii.

Z wyrazami szacunku
Prof. Mirosław Piotrowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego