Prof. Piotrowski w odpowiedzi Narodowemu Forum Kresowemu

Aktualności

Jak informuje na łamach aktualnego numeru „Warszawskiej Gazety” Stanisław Srokowski z Narodowego Forum Kresowego, Prof. Mirosław Piotrowski jak dotąd jako jedyny kandydat na Prezydenta RP odpowiedział na list tej organizacji, skierowany do wszystkich kandydatów. Jego zdaniem jest to znak, że prof. Piotrowski „nie lekceważy swoich potencjalnych wyborców”.

Przekazuję tę informację naszym Czytelnikom, by wyrobili sobie opinię i dokonali właściwego wyboru – podkreśla Stanisław Srokowski. Obszerne fragmenty odpowiedzi kandydata na Prezydenta RP ukazały się na łamach „Warszawskiej Gazety”, a wcześniej także w mediach społecznościowych.

Szanowni Państwo! Bardzo dziękuję za skierowany do mnie list. Poruszone w nim sprawy były i są dla mnie ważne. Podnosiłem je choćby w trakcie spotkań, gdy sprawowałem mandat posła do Parlamentu Europejskiego, czy w pracy naukowo-dydaktycznej, m.in. będąc promotorem prac magisterskich na ten temat. W trakcie kampanii przedwyborczej podkreślam, że Prezydent powinien być obrońcą obywatela (…)

Prezydent RP posiada własną inicjatywę ustawodawczą. Jestem gotowy w jej ramach wnieść projekt ustawy dotyczącej penalizacji zbrodni ukraińskich nacjonalistów (…) Niezaprzeczalnym faktem jest, że mordy OUN – UPA na polskiej ludności w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu to było ludobójstwo.

Należy zwrócić uwagę, że Państwo Polskie od lat dofinansowuje takie instytucje jak „Muzeum POLIN”, czy ostatnio film fabularny o piosenkarzu nurtu „disco-polo” Zenonie Martyniuku. W tym kontekście jeszcze bardziej bulwersująco wygląda fakt, że do dziś nie powstało Muzeum Kresowe, na co Państwo wskazujecie. Nie tylko uważam, że powinno ono niezwłocznie powstać, ale również sądzę, że powinno otrzymać Patronat Honorowy Prezydenta RP.

Jak już wspomniałem, w swojej pracy naukowo-dydaktycznej wspierałem także kultywowanie pamięci o Polakach pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Tym bardziej uważam za rzecz słuszną i przyłączam się do Państwa apeli, żeby ta tematyka była w szerszym zakresie obecna w polskiej edukacji, na wszystkich jej poziomach.

Już od jakiegoś czasu pojawiają się pomysły, aby podobnie, jak to się robi wobec „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, honorować Ukraińców, którzy ratowali swoich sąsiadów z rąk nacjonalistycznych bandytów. Tutaj także widziałbym widziałbym potrzebę, aby Prezydent RP objął takie działania swoim patronatem. Zgadzam się, że „Państwo Polskie winno ich w blasku kamer nagrodzić i wyróżnić”, jak Państwo napisali w swoim liście otwartym.

Jestem otwarty na współpracę ze środowiskami skupionymi w Narodowym Forum Kresowym (…).

Z wyrazami szacunku,
Prof. Mirosław Piotrowski
Kandydat na Prezydenta RP