Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi. Sąd zarejestrował nową partię. Jej liderem jest Mirosław Piotrowski, europoseł z woj. lubelskiego

Aktualności

– Parta polityczna o nazwie „Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi” została wpisana do ewidencji partii politycznych na podstawie postanowienia z dnia 12 lutego 2019 r. – informuje Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Postanowienie zamyka ponad dwumiesięczne starania lubelskiego polityka o rejestrację ugrupowania. Sąd dwukrotnie wzywał założycieli o uzupełnienie wniosku.

– Trochę to trwało i niektórzy już się niecierpliwili – przyznaje europoseł Mirosław Piotrowski, profesor historii na KUL i wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Rejestracja partii to szczęśliwa wiadomość i nie wypada mi narzekać na przedłużającą się rejestrację. Tym bardziej, że przypada ona w dzień wspomnienia świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy – dodaje polityk.

Najbliższym celem ugrupowania jest stworzenie list kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Założyciele przewidują samodzielny start w wyborach, ale nie wykluczają startu razem z innymi podmiotami zainteresowanymi współpracą z Europa Christi. Zdaniem Piotrowskiego, jest za wcześnie, żeby mówić o konkretnych nazwiskach na listach wyborczych. Celem partii jest przypominanie o chrześcijańskich korzeniach Europy. Ugrupowanie ma czerpać inspiracje z Ruchu Europa Christi, który powstał w środowisku tygodnika „Niedziela”.

Piotrowski zasiada w Parlamencie Europejskim od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W 2014 r. startował z drugiej pozycji na liście wyborczej PiS. Zagłosowało na niego ponad 73 tys. osób i pokonał pierwszego na liście – Waldemara Parucha. Następne wybory do PE odbędą się 26 maja.