Ruch Prawdziwa Europa przygotowuje listy wyborcze do PE

Aktualności

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do ewidencji partii politycznych. Szef tego ugrupowania, europoseł prof. Mirosław Piotrowski zapowiedział szybkie decyzje ws. list wyborczych do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do unijnego zgromadzenia odbędą się w Polsce w niedzielę – 26 maja.

Po dwóch miesiącach starań Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi partią

„Partia polityczna Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi została wpisana do ewidencji partii politycznych we wtorek” – poinformowała rzeczniczka ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska.

Wniosek o rejestrację tego ugrupowania wpłynął do sądu 27 listopada ub.r. Jednak wnioskodawcy byli dwukrotnie wzywani do uzupełnienia dokumentów, m.in. w związku z nieścisłościami w statucie partii.

Mirosław Piotrowski przyznał w rozmowie z PAP, że „trochę to trwało i niektórzy już się niecierpliwili”. “Ale dowiaduję się o rejestracji partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa w dniu świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy. Sądzę, że jest to szczęśliwa wiadomość i nie wypada mi narzekać na przedłużający się proces rejestracji” – powiedział.

Kompletowanie list wyborczych

Piotrowski oświadczył, że  celem nowej partii jest teraz przygotowanie list na majowe wybory do PE. “Trwają już od pewnego czasu rozmowy z osobami, środowiskami, w tym z politykami i te rozmowy się konkretyzują” – zapewnił zastrzegając, że nie chce mówić o nazwiskach. Wyraził jednak nadzieję, że po informacji o zarejestrowaniu partii ws. kandydatów na europosłów „bardzo szybko zostaną podjęte decyzje”.

Piotrowski przypomniał, że założyciele tego ugrupowania od początku myśleli o samodzielnym starcie w wyborach do PE. “I tutaj nie zmieniło się wiele, aczkolwiek nie wykluczamy innych możliwości, gdyż zgłosiły się do nas inne podmioty polityczne i chcą się do nas przyłączyć” – oświadczył. Poinformował, że obecnie trwają rozmowy dotyczące wpisywania chętnych na listę Ruchu Prawdziwa Europa.

„Zwracamy się do ludzi, obywateli polskich, bez względu na to, jakie mają wykształcenie, czy pochodzenie i którzy mają prawo głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, do nich kierujemy nasz przekaz” – podkreślił europoseł PiS.

Prezentacja programu niebawem

Szef nowej partii zapowiedział, że szczegóły programowe partii przedstawi na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Podkreślił jednak, że kładzie ona nacisk “na chrześcijańskie myślenie o Europie”. “Od wielu lat mówimy, że chodzi nam także o Europę ojczyzn. A gdybym miał określić to w jednym słowie, to powiedziałbym – normalność, po prostu normalność” – dodał.

Historyk Mirosław Piotrowski kończy trzecią kadencję w PE

Mirosław Piotrowski,  historyk, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest posłem do Parlamentu Europejskiego trzeciej już kadencji (VI, VII i VIII kadencji PE). “Trzy razy start proponowała mi partia Prawo i Sprawiedliwość (mimo że nie był członkiem tej partii). W 2004 roku też mi proponowała, ale wtedy wystartowałem z listy Ligi Polskich Rodzin, i zdobyłem mandat” – przypomniał szef nowego ugrupowania. Przyznał, że zarówno w 2009, jak i w 2014 roku startował z listy PiS, ale – jak podkreślił – miał również “inne propozycje”.

Pytany czy Ruch Prawdziwa Europa, liczy na poparcie dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, europoseł powiedział, że „osoby duchowne w Polsce, a także w Unii Europejskiej, nie mieszają się do polityki”. “I takie sugestie odczytuję w formie żartu” – dodał Piotrowski. Nowe ugrupowanie nazywane jest w mediach „partią ojca Rydzyka”, bo za jego założeniem stoją ludzie związani z dyrektorem Radia Maryja.

Źródło: EurActiv.pl